„Świeża” książka znanych i cenionych specjalistek z zakresu prawa pracy i kadr i płac – Moniki Frączek i Moniki Cieślak – JUŻ JEST! – stan prawny 10 LUTEGO 2020

Home / Bez kategorii / „Świeża” książka znanych i cenionych specjalistek z zakresu prawa pracy i kadr i płac – Moniki Frączek i Moniki Cieślak – JUŻ JEST! – stan prawny 10 LUTEGO 2020
„Świeża” książka znanych i cenionych specjalistek z zakresu prawa pracy i kadr i płac – Moniki Frączek i Moniki Cieślak –  JUŻ JEST! – stan prawny 10 LUTEGO 2020

Książka jest napisana przez praktyków i szkoleniowców z tematyki prawa pracy. Autorki (Monika Frączek – specjalista prawa pracy, były pracownik departamentu prawa pracy MRPiPS i Monika Cieślak – wieloletni szef ds. personalnych, specjalista ds. płac) doradzając pracodawcom w dobie pandemii zbierały pytania zadawane przez klientów dotyczące pracy zdalnej.

Impulsem do napisania tej książki była refleksja, że praca zdalna, uregulowana na czas pandemii Covid-19, w wielu przypadkach, pozostanie już elementem organizacji pracy u pracodawców.

Docelowo na pewno problemem będzie odróżnienie pracy zdalnej od telepracy, a być może z czasem pojawią się spory, czy praca świadczona z domu – była wykonywania w ramach stosunku pracy (telepracy albo pracy zdalnej), czy może jednak było to wykonywanie czynności cywilnoprawnych. Na spodziewane trudności trzeba się jak najlepiej przygotować, z czasem wątpliwości będzie mniej, jeżeli praca zdalna zostałaby np. uregulowana w przepisach Kodeksu pracy.

Książka omawia w przystępny sposób przede wszystkim zagadnienia związane z różnymi możliwościami pracy w domu: telepracy i pracy zdalnej wprowadzonej w związku z pandemią COVID-19. Rozwiązania te mają chronić przedsiębiorców i pracowników przed pandemią. Ponieważ naukowcy prognozują nawrót Covid-19 oraz spodziewają się w przyszłości kolejnych epidemii – pozostawienie w wewnętrznych przepisach obowiązujących u danego pracodawcy lub wprowadzenie do nich rozwiązań prawnych na taką okoliczność wydaje się jak najbardziej uzasadnione.

W obliczu kryzysu gospodarczego związanego z pandemią wielu pracodawców będzie szukało możliwości obniżenia kosztów pracy. Pracownik świadczący pracę w domu generuje niższe koszty dla pracodawcy.

W związku z niwielką ilością regulacji dotyczących pracy zdalnej, wiele kwestii pozostaje do doprecyzowania przez pracodawcę w jego regulacjach wewnętrznych w zakresie pracy zdalnej. Będzie to na pewno wyzwanie dla każdej organizacji i trzeba będzie liczyć się z tym, że z czasem w tej tematyce pojawi się wykładnia i orzecznictwo, ale na razie pracodawcy, którzy będą stosować te rozwiązania będą pionierami.

Autorki żywią nadzieję, że niniejsza książka będzie Państwu pomocna w elastycznym kształtowaniu w nowej rzeczywistości zatrudnienia pracowników.

Odpowiedz

Your email address will not be published.